Akcie VOLKSWAGEN, grafy, kurzy, aktuální cena

 

Akcie VOLKSWAGEN na burze

Graf aktuálního kurzu a vývoje ceny

Profil společnosti Volkswagen

Firma Volkswagen, také známá pod zkratkou VW, je výrobcem aut sídlícím ve Wolfsburgu v Německu. Společnost vytvořila tzv.Volkswagen skupinu a je čtvrtým největším výrobcem aut za společnostmi Toyota, GM a Ford. Název znamená „auto pro lidi“ v němčině a jedním ze starých kréd této společnosti bylo také „ Z lásky k autu“ nebo „Z lásky k Volkswagenu“. Novým krédem je „Volkswagen – Das Auto“ což jednoduše znamená „Volkswagen – Auto“. Již Adolf Hitler v Německu měl velký zájem o auta, i když nikdy neřídil. V roce 1933 požádal Adolf Hitler Ferdinanda Porsche o to, aby udělal změny v původním modelu z roku 1931, aby jej více přizpůsobil pro pracující muže. Hans Ledwinka probral jeho nápady s Ferdinandem Porsche, který použil mnoho prvků z designu Tatra v modelu z roku 1938 Kdf-Wagen, později známým jako VW Käfer nebo Brouk. Do skupiny Volkswagen Group patří dobře známé značky jako Audi, Bentley, Škoda, Lamborghini, Bugatti a SEAT, kdy klíčovým trhem je Evropská Unie. Druhým největším trhem je Čína. Celkový příjem dosáhl v roce 2006 104,9 miliard euro, společnost má celkem 344.902 zaměstnanců.

Historie firmy Volkswagen

Po roce 1945 společnost znovu oživla díky jednomu muži Majoru Ivanu Hirstovi. V dubnu 1945 totiž byla továrna bombardována a obsazena Američany a později předána Britům, protože oblast náležela od jejich okupační zóny. V roce 1948 se Volkswagen stal velmi důležitým prvkem Západního Německa jak symbolicky tak ekonomicky. Byl najat Heindrich Nordhoff, původní manager společnosti Opel, který měl přehled o civilní a militární výrobě v letech 1930 až 1940, aby znovu rozjel společnost. Poprvé byla auta v USA prodávána v roce 1949, kdy se prodaly pouze dva kusy a v roce 1955 už jich bylo vyrobeno milión.

Po významném růstu společnosti v letech 1998 až 2001 začal prodej v severní Americe prudce klesat, což vedlo ke ztrátě 1 miliardy dolarů v roce 2005. V září 2006 začal Volkswagen nabízet  auto City Golf a City Jetta, ale pouze pro kanadský trh. Tato auta byla vytvořena s účelem konkurovat Toyotě Yaris a Hondě Fit. V září 2007 Volkswagen představil Passat a Touareg s motorem TDi na indickém automobilovém trhu spolu se Škoda Auto. Společnost vždy udržovala úzký vztah s Porsche a obě společnosti vytvořili spolu v roce 1969 VW-Porsche 914-6, přičemž jejich spolupráce pokračovala i později u jiných modelů aut. V březnu 2007 Porsche získalo 30,9% akcií Volkswagenu, přičemž v tisku oficiálně oznámili, že nezamýšlí Volkswagen převzít.

 

Akcie Volkswagen

Vývoj cen akcií společnosti Volkswgen ukazuje následující graf, k 1.01.2008 byla aktuální kotace těchto akcií přibližně 198 EUR. Graf také zachycuje objem obchodů. Cena akcií Volkswagen se významně zvedla poté, co společnost v březnu 2007 oznámila předpokládanou výši příjmů v roce 2008, které by měly přesáhnout 3,5 miliardy euro.