Zlaté mince, sběratelské mince, příležitost pro investice

Každý, kdo plánuje své finance zhodnotit prostřednictvím investování do mincí, má hned dvě možnosti. Jde o investici do klasických mincí, které přinášejí sběratelskou hodnotu, anebo investice do zlatých mincí, které jsou jednou z forem investičního zlata.

Jako u každé investice je nutné podchytit kompromis v podobě rizika, likvidity a výnosu.

Oba druhy mincí představují velice specifickou skupinu.

Spíše než investici představují klasické mince sběratelskou vášeň. Jde především o to, zkompletovat určitou sérii a mít sbírku co možná nejkompletnější. Vše obvykle začíná nalezením několika starých mincí po prarodičích, popřípadě ještě jejich rodičích. Tento impuls pak může nastartovat sběratele až k tomu, že samotná sbírka začne získávat hodnotu a postupně může i přinést zajímavý výnos.

Jde o klasické dobře známé mince, které jsou snadno získatelné. Navíc, pokud sběrateli chybí právě daná určitá mince, není vůbec složité ji prostřednictvím nejrůznějších aukcí, trhů či malých burz rychle najít. V dnešní době internetu nejsou ani inzeráty na staré mince ničím neobvyklým a sbírka se může s minimem nákladů slušně rozrůstat. Celkově jde o dlouhodobý časový horizont, jelikož kvalitní numismatická sbírka musí čítat s relativně velkým množstvím mincí. Cena těchto mincí je vždy otázkou aktuální nabídky a poptávky.

Nikde nejsou pevně stanoveny ceny, kolik bude daná mince z daného roku stát, takže i zde se může člověk velmi snadno takříkajíc spálit, pokud svou minci, kterou například nabízí k prodeji, výrazně podcení, či přeplatí minci, která mu ve sbírce chybí. Určitě ale nelze očekávat, že výnos ze sbírky bude automatický.

U klasických mincí se dbá především na jejich kvalitu.

Takže i menší sbírka, například z několika po sobě jdoucích let, kvalitních mincí může mít podstatně vyšší hodnotu než sbírka velkého množství mincí nevalné kvality z let, které k sobě nemají vazbu. Mezi nejžádanější a nejcennější jednotlivé mince patří především 3haléřová mince z roku 1962, 5 haléřů z roku 1924, 20 haléřů z let 1933 a 1947, 25 haléřů z roku 1932, koruna z roku 1947 či pětikoruny z let 1937 a 1986.

Na druhé straně pak stojí zlaté mince a s nimi spjaté lukrativní investice.

Zde se již nejedná o sběratelskou vášeň či kompletace sbírek. Jde o regulérní investiční nástroj, o jakousi alternativní investici, jelikož principem výnosu je skutečný nákup této komodity a její následný prodej.
Důležité je si u investičních mincí uvědomit, že se obchoduje s jejich faktickou hodnotou. Nejde tedy příliš o faktický stav, formu uchování či rok vydání.

Hlavní parametry u investice do zlatých mincí jsou ryzost a hmotnost.

Oblíbenost si zlaté mince získaly díky konkrétnímu fyzickému vlastnění. Každou minci její majitel (investor) opravdu vlastní. Je jejím právoplatným majitelem a může si ji uchovávat doma ve vlastním trezoru (i když se to rozhodně z důvodu možné krádeže nedoporučuje). Díky tomu, že zlaté mince představují trvalou hodnotu v podobě ryzosti a hmotnosti daného zlata, drží tyto komodity krok s inflací a jsou velice odolné proti změnám cen v období krize či nerovnováhy. I jedna jediná zlatá mince tak může finance investora ochránit lépe, než celá řada zajišťovacích nástrojů a pojištěných vkladů.