Jak na komodity – základní informace o obchodování

Dnes se budeme věnovat základům futures neboli komoditního obchodování.

Komodity jsou například měď, zlato, stříbro, platina, ropa a paladium.

Na burze se obchodují kontrakty. To je určité množství dané komodity (barely u ropy,trojské unce u zlata…). Každý kontrakt má svoji expirační dobu-kdy končí , své označení a velikost. Na takový kontrakt potřebujete margin (zálohu,kterou složíte brokerovi), abyste se mohli daného trhu účastnit. Výhoda spočívá v tom, že margin představuje pouze část skutečné velikosti kontraktu. Je to vlastně jako by vám banka půjčila bezúročně peníze. Využívá tak páku, díky níž si můžeme dovolit investovat do komodit,na které normálně nemáme. Když kupujete například jeden kontrakt Eura, potřebujete margin okolo 100$, ale ovládáte kontrakt o velikosti například 2500 USD!

Pro slušný zisk nám potom stačí drobný pohyb trhu. Často můžete slyšet z médií, že se nějaká komodita změnila o půl procenta. Pro laika to může být nepatrný pohyb, ale pro člověka znalého trhů se může jednat o pohyb v řádech tisíc dolarů. Komtrakt má svoji specifikaci,kde je určeno,jakou hodnotu má pohyb jednoho bodu. Tento bod může označovat třeba tisícinu příslušné ceny.

Nechceme komoditu vlastnit, chceme jen vydělat na jejím pohybu. To znamená,že se snažíme levně nakoupit a potom draze prodat. Ale pozor. U komodit to jde i obráceně. Pro většinu lidí jde o nepřirozený proces a člověk se s tím musí zžít(strašné slovo).ANO. My také můžeme komoditu nejdříve prodat-když je cena vysoko a teprve potom ji můžeme koupit. A vyděláme na tom úplně stejně,jako v opačném případě. Dnes to tak jde se vším i s akciemi. Můžeme vydělávat na tom,když cena komodit nebo akcií klesá. Kdy budeme vstupovat a vystupovat z trhu je na delší povídání a dnes na to není prostor.

Existují fundamentální a technické analýzy, grafy ,studie, kde vám někdo předkládá výběr trhů s konkrétními doporučeními a pokyny. Takže víme,co je komoditní kontrakt,máme informace o to,kdy a kde vstoupit a vystoupit z trhu. Jako obvykle tohle všechno můžete trénovat zdarma na demo platformách. Když se rozhodnete pro skutečné obchody, musíte si sehnat vhodného brokera. To je firma, která vám umožní přístup na světové trhy. A to buď prostřednictvím telefonních pokynů brokerovi,nebo vám poskytne nějaký software,kde zadáváte příkazy elektronicky (online). Dobrý broker vám pomůže s vašimi dotazy, odkáže vás na specifikace kontraktů, marginů, pořádá různé semináře atd.

Jak vidíte,pokud máte základní informace,neliší se technika obchodování na burze s technikou běžného obchodníka,který levně nakupuje (třeba elektroniku) a potom ji se ziskem prodává. Naším obrovským plusem je to,že to umíme dělat i obráceně.