Jak funguje úroková sazba u kreditní karty

Chcete lépe pochopit úrokovou sazbu u kreditní karty? Einstein řekl, že kombinované úročení je největším matematickým objevem všech dob. Nyní si ale musíte položit otázku. Chci, aby tato síla pracovala pro mě, nebo proti mně? Pokud vlastníte kreditní kartu a převádíte zůstatek z měsíce na měsíc pak tato úžasná síla kombinovaného úročení pracuje proti Vám.

Úroková sazba kreditní karty je kombinovaná, což znamená, že budete platit úroky z úroků z předchozího měsíce. Jednoduchý příklad by byl, pokud platíte úrokovou sazbu ve výši 2% za měsíc, neplatíte 24% ročně. Ve skutečnosti platíte 26,82%. Úhledný malý trik, společnosti vydávající KK využít k získání další bod nebo dva na úrocích tak, že vypočítávají úroky spíše na měsíční bázi, než na roční. Platíte tedy víc, ale nevíte, že platíte víc. 

Kombinované úročení v praxi

Nyní se pojďme podívat na příklad z více reálného světa. Řekněme, že Váš průměrný nesplacený zůstatek na kreditní kartě je 1000 Kč s úrokem 15 procent. 

První rok bude úrok 150 Kč. Nicméně, tato částka je následně převedena k jistině a úrok je účtován z celku. Výsledkem je, že druhý úrok je to již 172,50 korun, celková výše je1322,50 Kč a dále roste rok za rokem. Roky tři, čtyři a pět by vypadaly takto – 1520,87, 1749,01 a 2011,36 Kč. 

Jak můžete jasně vidět, po pouhých pěti letech a 15% již dlužíte dvojnásobek toho, co jste si půjčili, a po deseti letech byste dlužili čtyřikrát tolik. Vím, že je to těžké uvěřit, ale tento jednoduchý příklad ze skutečného světa dramaticky demonstruje sílu kombinovaného úročení.

Pokud u Vaší kreditní karty nesplácíte veškerou dlužnou částku každý měsíc, vždy se snažte platit více než je minimální splátka. Každé peníze splacené navíc Vám mohou ušetřit nezanedbatelnou částku..