Bude zlato růst nebo klesat?

Signál k nákupu zlata

Existuje mnoho nesporných důvodů proč bude cena zlata nadále stoupat. Ale důvod číslo jedna, proč bude býčí trh se zlatem pokračovat je uplatňování pravidla, které je většině lidí neznámé. Přitom toto pravidlo je tak jednoduché, že ho hravě pochopí i žák základní školy. Chcete znát tajemství …
Existuje mnoho důvodů, proč si lidé myslí, že cena zlata bude nadále růst. Mezi hlavní argumenty můžeme zařadit zejména:

  • Číňané nakupují rekordní množství zlata.
  • Každý rok registrujeme zvýšení poptávky po zlatě v důsledku indické svatební sezóny.
  • Tlak inflace v příštích letech v důsledku tisku nových peněz centrálními bankami, které nejsou ničím kryté.
  • Vstup celosvětového standardu Basel III pro banky v platnost v roce 2013.
  • A samozřejmě nesmíme zapomenout, že zlato je nejlepším uchovávatelem hodnoty již 5000 let …

Všechny tyto fakta jsou pravdivé a nemohou být zpochybněny. A budou mít vliv na cenu zlata. Ale pro důvod číslo jedna, proč bude býčí trh ze zlatem nadále růst, existuje jednoduché pravidlo. Přesto jen velmi málo lidí o tomto pravidle ví …

Co jsou reálné úrokové sazby?

Je to úroková sazba, která byla upravena tak, aby byl odstraněn vliv inflace. Pak dostáváme skutečný výnos pro věřitele.

RUS investice se vypočítá jako částka, o kterou je nominální úroková sazba vyšší než míra inflace.

Jinými slovy, pokud jste získali 3% úrok z termínovaného vkladu a inflace je 5%, reálná míra výnosu z vašich peněz je záporná (- 2%). Právě jste přišli o peníze, pokud jde o kupní sílu.

Co se děje v současnosti?

Problémem je, že výnosy z termínovaných vkladů se pohybují kolem 3%. Oficiální inflace, kterou udává vláda je kolem 4%, skutečná je však mnohem vyšší. Investice do dluhopisů je doménou bonitnejších investorů. Přestože se najdou i emise s nominální hodnotou 1000 EUR, pro poplatky je efektivnější investovat alespoň 10.000 EUR. Výnosy konkurují klasickému bankovnímu spoření. Emise státních dluhopisů pro veřejnost se zatím neujala. Faktem je, že reálná úroková míra je záporná.

A co inteligentní investor?

Může pouze konstatovat, že pokud dluhopisový trh nemá pozitivní výnos, není důvod vlastnit dluhopisy. Ten jisti investor ví, že vlastnit zlato v časech negativních výnosů může být velmi ziskové.

V roce 1970 během podobné situace jako je dnes, cena zlata vzrostla na více než 1832%, zatím, co inflace vzrostla na 105%. Od roku 2001 zlato narostlo na 560%, zatímco inflace vzrostla o 30%.

Opak je také pravdou: Když reálné úrokové sazby jsou pozitivní, jak byly roky 1982 – 2000, prodej zlata se nacházel na pozici medvědího trhu.

Co bude dál?

Jak jsme zjistili, je dlouhodobá cena zlata určována reálnými úrokovými sazbami. Americká centrální banka (FED) oznámila, že ceny dluhopisů bude nejméně do poloviny roku 2015 držet „nízko“. Tištění dalších peněz zvýší inflaci. To donutí FED zvednout výnosy z dluhopisů. Ale to nic nezmění na skutečnosti, že reálné úrokové sazby se v podstatě nezmění.