Finance pod kontrolou

S jídlem roste chuť a se zvyšujícím se příjmem lidé utrácejí více peněz. Ideálním pomocníkem pro kontrolu financí může být jednoduchý finanční deník. Zaznamenávejte si veškeré výdaje a rozdělujte je do kategorií (nájem, potraviny, telefon, restaurace, sport, apod.). Možná zjistíte, že každý měsíc utratíte i několik tisíc zcela zbytečně a budete se v jednotlivých oblastech lépe kontrolovat a hledat úspornější cesty. Obvykle se tímto opatřením dá úšetřit 10-20% měsíčního příjmu.

Úvěry některé, nejlépe žádné

Každá půjčka znamená získat cokoliv dříve za cenu o desítky nebo stovky procent vyšší po součtu následných splátek. Půjčka by měla řešit akutní potřebu něčeho pro život nezbytného nikoliv potřebu vlastnit nadbytečný luxus. Úvěrem je vhodné financovat bydlení, vzhledem k relativně nízkým úrokům. Půjčka má smysl také ve chvíli, kdy má přinést zisk v budoucím období (např. podnikání). Naproti tomu zcela nevhodné je půjčit si na dvoutýdenní dovolenou a splácet poté dva roky. Obdobným příkladem nevhodného zadlužení by byla půjčka na vánoční dárky.

Vytvořte si rezervu

Nečekané výdaje nebo krátkodobé snížení příjmu v důsledku onemocnění může efektivně pokrýt finanční rezerva, která by měla být ve výši trojnásobku měsíčního příjmu rodiny (nebo jednotlivce).

Odklad čehokoliv je ztráta

Každého čeká pořízení vlastního bydlení, děti, důchod a další životní události, které se přímo týkají financí. Vše vyžaduje individuální a včasné naplánování. Čím dříve zaujmete zodpovědný přístup, tím větší obnos prostředků budete mít v jednotlivých obdobích k dispozici. Odkladem pouze navyšujete částky, které bude nutné na řešení oblastí investovat.

+