Poutavý soukromý i profesní život Benjamina Grahama nás provede počátkem nové éry obchodování s cennými papíry ve 20.století, finanční krizí a následným vznikem “grahamovského” hodnotového investování. Právem se z Grahama stala investorská legenda,kterou následovali investoři 20. a 21.století. Průkopník moderní analýzy cenných papírů, profesor, spisovatel a představitel hodnotového investování –  to byl Benjamin Graham

Soukromý život Benjamina Grahama

Benjamin Graham se narodil v Anglii v roce 1894 v židovské rodině s původním jménem Benjamin Grossbaum. Rok po jeho narození se rodina přestěhovala do New Yorku za vidinou lepšího života. Když Grahamovi bylo osm let jeho otec nečekaně zemřel. Jak později Graham sám uvádí, byl to jeden z nejzásadnějších okamžiků jeho života. Rodina se po smrti otce ocitla v absolutní chudobě a právě zkušenost s chudobou působila na Grahama jako obrovská motivace na lepší život. Již jako dítě musel tvrdě pracovat při studiu, aby pomohl rodinnému rozpočtu. I přesto se stal ve škole vynikajícím studentem a získal titul na prestižní Kolumbijské univerzitě, již ve svých 20 letech. Poté odmítl seriozní pracovní nabídku na pozici profesora matematiky a filozofie a přijal svoji první práci na Wall Street, v té době nejisté zaměstnání, které bylo veřejností přehlíženo. Graham se oženil s dlouholetou přítelkyní Estey, s kterou později měl také syna. Zlom v jeho rodinném životě přichází, když jeho syn umírá a  Graham nachází útočiště u přítelkyně zesnulého syna Marie Louise Amingues, kvůli které nakonec svoji manželku opustí. Graham se do své smrti oficiálně se svoji ženou nikdy nerozvedl. Zemřel v roce 1976, když mu bylo 82 let.

Profesní kariéra Benjamina Grahama

Poté co Graham začal pracovat, jako finanční analytik na Wall Street, dělal rychlé pokroky. Kombinace kvalitního vzdělání, touha po sociální mobilitě a výjimečná inteligence pomohla Grahamovi rychle překonat chudobu a dostat se do vyšší společenské třídy. V pouhých 35 letech zakládá vlastní investiční společnost Benjamin Graham Joint Ventures. Kontakty z vyšších společenských kruhů pomohly Grahamovi nashromáždit již na počátku kapitál ve výši 400 tisíc dolarů a během následujících dvanácti měsíců se mu podařilo získat celkem 2,5 milionu dolarů od investorů.                                                   Graham také úplně nezanevřel nad akademickou půdou a jako odborný asistent na částečný úvazek vedl kurzy na Kolumbijské univerzitě. V kurzech se primárně zaměřoval na analýzu cenných papírů, finanční instrumenty a hodnotové investování. Částečně se akademické dráze věnoval téměř čtyřicet let a během nich získal několik postgraduálních titulů z Kolumbijské univerzity, Newyorského institutu financí a Kalifornské univerzity. Grahamova zářivá kariéra si prošla také krizovým obdobím. Po třech letech působení jeho investiční společnosti zaznamenal fond dvacetiprocentní ztrátu. V následujícím roce 1930 začala hospodářská krize a Grahamův fond zaznamenává sérii ztrát. V letech 1929-1932 utrpěl celkovou kumulovanou ztrátu ve výši 70%. Navzdory těmto výsledkům investiční společnost přežila a v roce 1933 začíná znovu se 400 tisíci dolary. Během celého krizového období Graham a celý management společnosti nepobíral žádný plat a tvrdě pracoval, aby smazal utržené ztráty. Již v roce 1933 dosahuje 50% zisku a o dva roky později se dostává zpět na původní hodnotu kapitálu 2,5 milionu dolarů.                                                                                                                               Přesto, že Graham platil za mimořádného investora, nepodařilo se mu nashromáždit za jeho život velký majetek. V době jeho smrti byla hodnota jeho osobního jmění zhruba 2,5 milionu dolarů, nicméně jeho investorské strategie zapříčinily vznik miliardových fondů. Mezi Grahamovi žáky patřili např. Warren Buffet, William J.Ruane, Irving Kahn, Charles Brandes a další. Graham za svůj život také vydává několik knih o investování. Nejznámější z nich je kniha s názvem Inteligentní investor, která je odborníky i kritiky označována jako nejlepší kniha o investování.

+