Dokumentační činnost je mimořádně důležitá a zároveň velmi podceňována a zanedbávána součást tradingu. Vím to nejlepší z vlastní zkušenosti. Po několika prvních letech mého působení na burze jsem neměl v rukou v podstatě nic. Co jsem si nepamatoval, to jsem nevěděl. A člověk samozřejmě zapomíná.

Dokumentování tradingu

je možné označit jako nutnou, ale nikoli postačující podmínku úspěchu na finančních trzích. Aniž to prostě nejde. Zpětné prohlížení a analýza toho, co se událo, je jedním z nejlepších způsobů, jak se pohnout kupředu. Pokud začnu stagnovat, pokud se mi nedaří, pokud cítím, že mám problém – tak řešení je v analýze mé předchozí činnosti. Pokud nemám co analyzovat, tak se prostě nemůžu pohnout kupředu.

Důležité je “nezahltit” se hned na začátku. Nesnažit se “sbírat” příliš mnoho dat. Raději toho zapisovat a dokumentovat méně, ale pravidelně a co je důležité, i si to pak zpětně procházet a analyzovat. Co bych měl například z toho, pokud bych si nahrával na video průběh mého obchodování, když bych si pak tyto záznamy nikdy nedíval?

Mezi základní pilíře dokumentační činnosti tradera patří:

  • Tvorba screenshotů
  • obchodní deník
+