V první řadě vážné varování hned na úvod článku – nejdříve demo. Opravdu je třeba si vše pořádně vyzkoušet nejdříve na demo účtu a až potom vůbec začít uvažovat o otevření “živého” obchodního účtu.

Dejme tomu, že jsem úspěšně absolvoval demo trading.

Minimálně posledních pár týdnů jsem byl konzistentně v profitu a rozhodl jsem se tedy, na základě těchto výsledků, přikročit ke skutečnému tradingu se skutečnými penězi. Toto rozhodnutí je mimořádně důležité, protože pokud nezačnu obchodovat “live”, pokud se neodhodlal potáhnout spoušť, tak nemohu vydělat žádné peníze.

V tomto okamžiku vyvstane otázka: Kolik potřebuji peněz, abych mohl začít obchodovat na Forexu?

V této chvíli je třeba zdůraznit, že tato otázka v žádném případě není ta nejdůležitější. Nejdůležitější otázky jsou: Budu schopen dodržovat money management? Chápu důležitost money managementu? Uvědomuji si, jaký je rozdíl mezi traderem a gamblerem?

Protože, pokud nechápu předchozí otázky, tak je úplně jedno, kolik peněz “nafundujem” na můj obchodní účet. Se 100% jistotou o ně přijdu. Ano, mohu to zopakovat. Pokud nebudu dodržovat money management, je jedno, kolik mám na obchodním účtu – o všechny peníze zcela určitě přijdu.

Zde vstupuje do hry psychologie obchodování

Existuje názor, že je dobré začít s malými penězi, aby si trader vyzkoušel, jaké to je obchodovat “naživo”. Že je lepší obchodovat s malými penězi, jak na demu.

Souhlasím s tímto názorem, ale s jednou zásadní podmínkou. Ať je účet jakkoliv velký, tak musím bezpodmínečně dodržovat money management. I když budu obchodovat byť jen o centy. A tady je kámen úrazu. Většina traderů, v tomto případě vlastně gamblerů, toto nedodržuje. Řídí se heslem: Vždyť tam mám pár set dolarů. Odpálím jejich? No a co? Dám tam další.

Ale tento názor je zcela chybný. Spolehlivě “zabíjí” většinu traderů. Takové fungování je zcela zbytečné. Nic tradera nenaučí. Právě naopak – učí ho jen tím nejhorším scénářem chování na trzích.

Proto, pokud někdo na sobě pozoruje takové chování, tak mu doporučuji zůstat na demu, dokud nepochopí, že money management já alfa a omega tradingu. Že řízení rizik je jediná věc v tradingu, kterou může trader ovlivňovat.

Během této doby je lepší peníze šetřit a nevyhazovat je zbytečně ven oknem. V momentě, kdy trader pochopí nutnost dodržování money managementu, bude mít naspořenou větší částku peněz a bude se mu lépe začínat.

Zároveň však musím podotknout, že podle mě, skutečný trading začíná až obchodováním mini lotů. A tehdy trader potřebuje cca 25.000 USD. Ze psychologické hlediska je však lepší, když má více, řekněme cca 50.000 USD.

Říkám, že trader nemůže začít obchodovat “live” s menším množstvím peněz? Ne, tohle vůbec nemluvím. V pohodě může začít obchodovat v podstatě s libovolnou částkou, kterou mu broker umožní obchodovat live. Může to být 5.000 USD, může to být i 500 USD. Ale pozor – trader se is účtem 500 USD musí chovat zodpovědně, musí dodržovat tentýž money management, jako kdyby měl na účtu jakoukoliv jinou částku.

+