Pokud vlastníte kreditní kartu, používáte ji při transakcích při nákupu, při placení různých finančních závazků, může se stát, že Vám kreditní kartu odcizí nebo ji ztratíte. Pokud ztráta kreditní karty z jakéhokoliv důvodu nastane, je nutné dodržet několik zásad a opatření. Co v takovéto nepříjemné situaci dělat?

Pokud majitel karty tuší, nebo zjistil, že mu byla karta odcizena

, nebo ji ztratil, je nutné v první řade o této skutečnosti informovat vydavatele karty, tedy společnost, u které máme kartu vedenu. Ztráta kreditní karty vyžaduje postup, který je velmi důležitý. Společnost kartu okamžitě zablokuje, tedy zablokuje možnost vybírat peníze, platit i posílat finanční částky na kartu. Zavoláním do banky a sdělení, že došlo ke ztrátě kreditní karty, předejdete jejímu zneužití. V dnešní době již instituce neúčtují přemrštěné částky za zablokování karty, takže se majitel nemusí zbytečně obávat, že bude povinen zaplatit tisícové částky za blokaci.

Některé banky poskytují blokaci, v případě ztráty kreditní karty i zcela zdarma. I v situaci, kdy jste na ztrátu nebo krádež karty přišli později, se nemusíte strachovat, jelikož banky provádí blokaci i na několik hodin zpětně. Pokud tedy někdo využíval kartu v době mezi ztrátou a provedení zablokování, banka Vám peníze vyplatí zpět. Záleží však na době a mnoha dalších faktorech, které si instituce vytyčí. Po celém procesu zablokování je majiteli účtu vydána karta nová s novým číslem. Pokud jde o PIN kód, jež dostanete s novou kartou a který je vyžadován při přístupu na účet přes kartu, dá se u většiny bankomatů jednoduše změnit, takže se prakticky nic nemění.

+