Zlato

Proč obchodovat zlato?

Investiční příležitosti

Futures na kovy nabízejí obchodníkům bohaté investiční příležitosti. U zlata, které je neobchodovanějším futures kontraktem na kov, bylo v roce 2006 průměrné denní rozpětí (rozdíl mezi maximem a minimem) asi 10,1 USD, což ve finančním vyjádření znamená 1.010 USD (10,1 USD za unci * 100 uncí). Při intradenní záloze 1.688 USD tak dosahuje průměrný denní potenciál téměř 60% (1.010 USD / 1.688 USD = 59,8%)!

Možnost vydělávat i na poklesu kurzu

Jednou z hlavních výhod futures trhů je možnost vydělávat na poklesu kurzu stejně jednoduše jako na jeho vzestupu. Investor, který očekává pokles kurzu stříbra, může futures jednoduše nejdříve prodat a někdy v budoucnosti zpět koupit. Pokud mezitím stříbro opravdu kleslo, inkasuje zisk ve výši rozdílu mezi prodejním a nákupním kurzem.

Vysoký pákový efekt

Charakteristickým znakem obchodování s futures kontrakty je použití finanční páky, která umožňuje investorovi držet pozici několikanásobně větší, než je jeho kapitál. Díky finanční páce pak vede každá změna kurzu k většímu procentnímu zhodnocení ale i znehodnocení investovaných prostředků (záloze). Páka tak umožňuje dosahovat se stejným kapitálem vyšších zisků a současně využívat menších pohybů kurzu. Jejím použitím se ale zvyšuje podstupované riziko.

Obrovská likvidita

Futures na kovy patří spolu s energiemi mezi nejvíce obchodované komoditní futures. Při denním objemu přesahujícím 100 tisíc zobchodovaných kontraktů zlata se vždy najdou obchodníci ochotní nakupovat nebo prodávat. Díky tomu mohou investoři téměř vždy vstoupit do trhu nebo uzavřít pozici za „férovou“ cenu. Obrovská likvidita také zaručuje nízké spready, které snižují náklady spojené s obchodováním.

jak investovat do zlata

Elektronické obchodování

Od prosince 2006 je možné obchodovat všechny kontrakty na kovy z burzy NYMEX®/COMEX® prostřednictvím elektronického burzovního systému CME Globex®. V současné době je většina obchodů realizována elektronicky a původní parketové obchodování je na ústupu. Elektronické zadávání pokynů a jejich realizace (on-line obchodování) je výrazným krokem vpřed a to i z pohledu drobných investorů, kterým umožňuje rychle a pohodlně reagovat na nejnovější vývoj na světových trzích a to téměř 24 hodin denně!

Mark-to-market

U futures jsou otevřené pozice oceňovány v reálném čase. Jestliže má investor u otevřené pozice zisk, je mu okamžitě připsán na účet. Pokud má ztrátu, je účet o tuto částku snížen (tzv. mark-to-market). Investor tak má zisk v otevřené pozici k dispozici a může jej použít na další obchod. Nemusí přitom původní pozici uzavřít a připravit se tak o možnost ještě vyššího zisku.