Stříbro jako investice

Ceny drahých kovů se zvyšují už několik let. Stříbro se před 13 lety (2001) prodávalo okolo 5 USD/ trojskou unci ( cca 31,1 g ), takže cenový nárůst činí v tomto případě k dnešním cenám přes 400  procent.

Aktuální Cena stříbra

Stříbro

Jen v letošním roce se cena této komodity zvýšila o více než 5%, což je za osm měsíců celkem slušný zisk. Ovšem vyhlídky vývoje ceny stříbra se pohybují ještě mnohem dál.

Tato, mnohými nedoceněná, komodita, je totiž velmi důležitá v průmyslu. Nenávratně se tak zmenšují její zásoby a snaha o recyklaci nevykazuje nejlepší výsledky díky vysokým finančním nákladům. Je nákladná nejen finančně, ale i ekologicky. To je jedna z hlavních příčin, která může v dohledné době spustit raketový nárůst ceny stříbra.

Proč investovat do stříbra?

Hlavním důvodem je fakt, že Stříbro neztrácí na své hodnotě a lidé odjakživa spojovali stříbro s významem drahý, vzácný. A stejně důležitá je i skutečnost, že cenné kovy byly a jsou synonymem hodnoty, která v každé historické době hrála významnou roli ve světě financí.

Investicí do Stříbra získáte:

  • Finanční rezervu pro firmu i pro fyzickou osobu
  • Rozumný dárek (a v případě investiční mince i pěkný dárek) k významným životním událostem
  • Spolehlivou dlouhodobou investiční příležitost
  • Spoření pro děti
  • Spoření na důchod

Fyzické stříbro

V současné době je fyzické držení stříbra pro investiční účely nejvíce rozšířené v USA. V Evropě jsou pak na předních místech severské státy.

S investičním stříbrem se můžeme setkat převážně ve dvou základních formách. Jedná se o ražené investiční mince a ražené či lité investiční stříbrné slitky.

Investiční stříbrné mince mají obvykle hmotnost 1 trojské unce (1 oz = cca. 31,1 g). Velikosti jsou odstupňovány v trojských uncích (1, 2, 5, 10, uncí) a 1 kg.

Investiční mince razí ve světě mnoho mincoven. Mezi nejznámější mince patří Silver Eagle (USA), Wiener Philharmoniker (Rakousko), Kookaburra (Austrálie) ale významné jsou i mnohé další.

Ražené a lité slitky – cihly se nabízejí v mnoha hmotnostech. Velikosti jsou většinou odstupňovány v gramech (100, 250, 500, 1000 gramů). Ražba je běžnější u menších hmotností, lití u větších. Velké lité cihly jsou cenově výhodnější, menší ražené vypadají lépe.

Další důvody jsou:

  1. Poptávka po investičním stříbře stále roste. Je to vidět na množství mincí raženýchbv této oblasti významnými mincovnami.
  2. Napjatý trh s fyzickým stříbrem. Kdy nákup většího množství již představuje problém.
  3. Technologická poptávka po stříbře pokračuje v  růstu, jen v roce 2010 vyrostla téměř o 20%. Jde především o využití ve výpočetní technice, mobilních telefonech, solárních panelech apod.
  4. Pokračující emise nekrytých peněz. Po celém světě centrální banky emitují do oběhu další a další nekryté peníze. Výsledkem je soustavně klesající kupní síla těchto peněz. No a stříbro je jedním z kandidátů na udržení kupí síly, často bývá označováno za „zlato chudých“. Stříbro je dostupné v různě velkých slitcích či mincích. Cena jedné unce je přece jenom výrazně menší než u zlata.
+