Pro koho je zlato vhodná investice?

Koupě investičního zlata není vhodná pro spekulativního investora, i když prognózy rychlého růstu ceny zlata jsou poměrně časté. Zlato slouží z historického hlediska na bezpečné uchování hodnoty peněz, které podléhají inflaci.
Samotné zlato je stále považováno za obecné platidlo a menu.

Do zlata se doporučuje vkládat 5-10% Vašich ročních úspor, přičemž je třeba je brát jako dlouhodobou investici. Čili do zlata se investují prostředky, které dlouhodobě nebudete potřebovat.

Upozornění: investování do zlata může přinést riziko, předchozí nárůst ceny zlata není zárukou růstu ceny v budoucnosti!

Zlato nebo stříbro?

Na jedné straně je to věc vkusu, avšak i daňová záležitost. Zlato bylo a bude historicky (i na základě své barvy a lesku) vnímané jako nejušlechtilejší vzácný kov. Stříbro nezávisle od formy, podléhá vždy DPH. U stříbra třeba zohlednit i to, že při stejné peněžní hodnotě třeba přepravit mnohem vyšší hmotnost.

Někteří vidí i větší potenciál růstu hodnoty než u zlata, protože hledání stříbrných dolů a těžba stříbra byly v posledních desetiletích velmi zanedbávány a poptávka (zejména v průmyslu) neustále roste.

Proč bych měl koupit vzácné kovy?

Vzácné kovy a obzvláště zlato jsou známé a žádané již tisíciletí jako výměnné prostředky. Zlato přežilo všechny měny, je celosvětově známé a samotné zlato má status měny. Zlaté cihličky slouží jako mezinárodní platidlo a uchovávají si je mnohé centrální banky na světě jako hodnotnou investici (měnová rezerva). To, co platí pro celé státy a centrální banky, by mělo být dobré a důležité i pro “každého”.

jak investovat do zlata nebo stříbra?

Co je lepší? Jednorázová objednávka nebo spořící plán?

To závisí v první řadě od Vašich možností. Nejlepší by byla směs obou. Jednu část Vašich již nabytých peněžních hodnot do jednorázové objednávky a dlouhodobý spořící plán pro ztlumení cenových výkyvů.

Spořící plán je skvělý způsob jak dlouhodobě spořit relativně malé částky, které však za delší dobu vytvoří základ Vašeho finančního zabezpečování např. při odchodu na důchod nebo jako spoření pro Vaše děti či vnoučata.

Spořící plán začíná už na 33 EUR měsíčně, čili umožňuje nákup investičního zlata opravdu téměř pro každého. Spořící plán Vám navíc přinese roční prémii 20-30% z naspořené částky kromě zisku z nárůstu ceny zlata na burze. Tato prémie vyplývá z rozdílné nákupní ceny zlatých cihliček malého objemu, v nichž měsíčně spoříte a ceny vyšších gramáži.

Zlato uchovává hodnotu lépe než úspory na běžném účtu nebo investiční fondy, investující na finančních trzích. Vaše zlaté cihličky budou i po desítkách let cenným a žádaným zbožím, jehož hodnota přirozeně roste o inflaci a protože poptávka po něm roste a jeho zásoby jsou konečné jeho cena na komoditní burze roste.

Samozřejmě že vzácné kovy podléhají také cenovým výkyvům, které jsou ovlivňovány přirozenými tržními procesy (nabídka a poptávka) jakož i v důsledku vývoje světového hospodářství příp. s tím souvisejícího působení
médií.

Proto byste měli vlastnit vzácné kovy jen v rozsahu 10-25 procent Vašeho celkového portfolia a nevnímat je jako krátkodobý objekt spekulace. Dlouhodobě třeba na základě přirozeně omezeného množství těžby zlata počítat s neustále rostoucí cenou.

+