V poslední době zažíváme vysokou volatilitu na akciových trzích a investoři jsou nuceni se pohlížet také jinde. Pro investorské gurmány tedy přicházejí v úvahu alternativní investice jako jsou komodity, umění, šperky, podíly ve firmách, starožitnosti, diamanty či investorské víno.

Komodity v roce 2013 vydělávali nejvíce

Každý kdo se rozhodl investovat na začátku roku 2013 do komodit jako jsou drahé kovy nebo ropa, slušně na tom profitoval. Hodnota zlata jen za rok 2011 vyrostla téměř o 30% a i přes mírné korekce si stále drží růstový trend. Stříbro v roce 2011vydělalo zhruba kolem 10%. Takovou výkonnost bychom na akciových trzích hledali marně. To ovšem neznamená, že bychom měli všechno investovat do komodit. Zkušený investor ví, že by měl diverzifikovat. Ve svém investičním portfoliu by měl mít každý z nás zahrnutý více aktiv (reality, vklady, komodity, akcie atd.). Podle investičních expertů by komodity měly mít zhruba  20 – 30 procent portfolia.

Co takhle investice do umění??

Trh s umění se dlouhou dobu zdál, že je imunní vůči jakýmkoliv krizím. Až v roce 2010 se poprvé objevil mírný pokles. Obrat aukcí za rok 2010 v České republice dosáhl zhruba 700 milionů korun, což je meziroční pokles o 7%. Odborníci na umění vysvětlují, že pokles byl způsoben jak finanční krizí, která investory negativně ovlivnila v chuti rozšiřovat své sbírky, ale také v omezené nabídce v aukcích. V důsledku finanční krize se prostě lidé báli, že by za své umělecká díla mohla dostat méně a s prodejem prostě vyčkávali na lepší dobu. Navíc český trh je již celkem probraný, aukčních síní na trhu je velké množství a moc osvědčených autorů volně na trhu není k dispozici. I přesto velkou příležitost skrývají mladí umělci, jejichž cena je stále mizivá v porovnání s potenciálem do budoucna.

Investice do realit po hypoteční krizi

Investice do realit už se většině investorů nezdají tak atraktivní jako tomu bylo před rokem 2008. Ceny nemovitostí vypadali, že budou růst nekonečně, dokonce bylo možné slyšet i prodavačku v obchodě jak přemýšlí o hypotéce na nemovitost, kterou bude dále pronajímat. Poté praskla hypoteční bublina a ceny nemovitostí zažily strmý pád. Znamená to, že bychom se měli investici do realit úplně vyhnout??? Samozřejmě, že ne!! Odborníci na reality tvrdí, že dobře vybraná nemovitost za atraktivní cenu se vyplatí za jakéhokoliv investorského počasí. Nemovitost nám může generovat stálý příjem z pronájmu a také nám posloužit jako uchovatel hodnoty naší investice v dobách, kdy centrální banky tisknou nové peníze jako o život.

Koupit podíl ve firmě

Zdá se Vám to jako klišé, či spíše rada pro investora s milionovým portfoliem?? Možná budete překvapeni, že tato investice může být vhodná také pro drobného investora. Pokud nemáte volné finanční prostředky čítající šest nul a více, zkuste koupit podíl ve start up projektu, kde investovaná částka může být v řádu deseti či statisíců. Nové projekty, které jsou zakládaný studenty středních a vysokých škol mají velký potenciál, pokud jim pomůžete překonat podnikatelskou nezkušenost a nedostatečný finanční kapitál.

+