Datum vydání: poslední den ve čtvrtletí
Čas vydání: 14.30
Pokrytí: Minulý čtvrtletí
Vydáno: Commerce department
Poslední vydání: http://www.bea.doc.gov/bea/dn1.htm

HDP je hrubým měřítkem aktivity na trhu

Představuje měnovou / tržní hodnotu veškerého zboží a služeb vyprodukovaných danou ekonomikou za určité časové období / vyprodukované v zemi bez ohledu na národnost firmy vlastnící tyto zdroje. HDP se skládá ze 4 hlavních částí: spotřeba, vládní zakázky, investice, obchodní bilance / export mínus import /. HDP je snad největším indikátorem stavu ekonomiky v zemi. Obvykle se měří každoročně, ale jsou vzdávala čtvrtletní zprávy. Oddělení obchodu, Commerce Dep. Vydává “advance report” poslední den ve čtvrtletí. V průběhu měsíce ho následuje průběžná zpráva / 1. revize / a později závěrečná zpráva / 2. a poslední revize /, která se vydává o měsíc později. Tyto revize mají obvykle velký dopad na situaci na trhu.
HDP se prezentuje dvěma způsoby:
– “Current dollars” představuje aktuální ceny v každém období
– “Constant dollar GDP se rovná tržní ceně vyprodukovaných zboží a služeb, zatímco” constant dollar GDP, též reak GDP, reprezentuje mnoýžstvo ekonomických výsledků, kterými se měří celkoévá míra ekonomického růstu

Význam pro investory:

Nejnovější HDP výsledky jsou relativně důležité pro trhy. HDP indikuje rychlost jakou ekonomika roste / nebo klesá /. Pokud HDP růst nesplní očekávání trhu, může se to dočasně podepsat na akciách.Zvyčajne byl preimerný ekonomický růst USA mezi 2,5-3%. Ekonomové věří, že tento rozsah představuje dlouhodobě udržitelnou míru růstu.

silné stránky
HDP je považován za nejobsáhlejší indikátor ekonomických výsledků a růstu. Pozorně si všímejte zvyšující se zásoby / inventories /, protože mohou indikovat zpomalení růstu nebo změnu spotřebitelských nálad.

slabé stránky
Údaje nejsou velmi přesné, protože se zveřejňují ¾ ročně na rozdíl od jiných ekonomických indikátorů, které jsou vydávány měsíčně

+