Datum vydání: Kolem 15. každý měsíc
Čas vydání: 14.30
Pokrytí: Údaje z předchozího měsíce
Vydáno: Bureau of Labor and Statistic
Poslední vydání: ftp://146.142.4.23/pub/news.release/cpi.txt

Consumer Price Index (CPI)

je považován za nejširší používanou míru inflace a je dívá se na něj jako indikátor účinnosti vládní politiky. CPI je koš spotřebního zboží (a služeb) zaznamenávaný z měsíce na měsíc (vyjma daně). Tyto výrobky zahrnují vše od cen plenek a mléka až po výdaje za pohřeb. CPI čísla se sbírají v 87 oblastech po celých US od více než 22,000 maloobchodních a služebních zřízení. Nájem, kteří platí fyzické osoby se také sbírá a to od 50,000 vlastníků půdy a nájemníků.

CPI index je přístupný dvěma různým populačním skupinám

: jeden pro “All Urban Consumers (Všech Městských Spotřebitelů) (CPI-U),” a druhý pro “Urban Wage earners and Clerical Workers (Městských Výdělečně Činných a Úředníky) (CPI-W). “Bureau of labor (Úřad práce) odhadl, že CPI-U pokrývá všechny výdaje výdělečně činných osob a reprezentuje přibližně 87% celkové US populace. CPI-W zahrnuje pouze hodinových, výdělečně činných osob a administrativních pracovníků, což zahrnuje přibližně 32% populace.

Co to znamená pro investory:

CPI je jeden z nejvíce sledovaných indikátorů a je pokládán za hybatelé trhu. Stoupající CPI indikuje inflaci, velké zvýšení je něco, co finanční trhy neradi slyší. Inflace je sazba, za kterou stoupá obecná cena zboží a služeb a následovně naše klesá naše kupní síla. Jak stoupá inflace, tak si za každý dolar který vlastníte koupíte méně procent zboží a služeb. Federal Reserve (Centrální Banky typicky bojují se stoupající inflací zvyšováním krátkodobých úrokových sazeb. Společnosti a investoři mraštia čelo nad stoupajícími sazbami, protože se cena půjčovaných peněz zvyšuje.
Dávejte dobrý pozor na “základní sazbu,” protože ta vyjímá ceny volatilní energie a potravin, aby dodala důrazněji měření obecných cen. Finanční trhy obvykle dívají na roční zvýšení CPI 1-2%, leccos nad to je varování rostoucí inflace.

Silné stránky:
CPI je extrémně rozmanitý ekonomický indikátor, který pokrývá tisíce zboží a služeb ve více než 200 kategoriích. CPI čísla se považují za extrémně přesné. V posledních letech, index byl troška pozměněn, aby zvýšil vyvážení lékařských poplatků, které jsou vlastně rostoucí spotřebitelské výdaje když generace dětí narozených v letech 1946 – 1964 přejdou do důchodu.

Slabé stránky:
V CPI není žádné vyrovnání náhrady. Např. pokud se cena tequily zdvojnásobí, předpokládá se, že budete dál kupovat tequilu za inflační cenu namísto toho, že přejdete k Whisky nebo dalšímu alkoholu.
Pokud je nové zboží nebo služba uvedena na spotřebitelský trh, může trvat několik měsíců nebo let pokud bude zahrnuta v CPI. CPI nezahrnuje těch, která žijí na farmách, nebo v ostatních venkovských oblastech.

+