ETF neboli Exchange-Traded Funds (burzovně obchodovatelné fondy) patří v poslední době mezi oblíbené investiční nástroje kapitálového trhu, jelikož nabízejí jako otevřené podílové fondy investovat do většího množství nástrojů a nejen do jednoho druhu cenného papíru.

ETF obecně

Etf jsou také známy pod názvy indexové akcie nebo veřejně obchodovatelné fondy. Neindexové ETF bývají zaměřeny na určitý sektor, komoditu nebo region a do svého portfolia mimo akcií pořizují také obligace, futures kontrakty a deriváty. Proto drobný investor má možnost prostřednictvím ETF spekulovat na ceny měny, komodit a na vývoji sazeb.

Investice do ETF jsou velmi výhodné hlavně v úspoře vstupních vkladů, jelikož ty mohou být mnohonásobně vyšší než investice do podílových fondů.

Nedostatkem ETF však zcela jistě může být investice, která bude nízká a v častých intervalech, protože v tom případě výše poplatků může být daleko vyšší než u klasických podílových fondů. Dalším nedostatkem ETF je výše odchylky mezi vývojem tržní ceny a NAV sledovaného burzovně obchodovatelného fondu.

+