Studenti pro banky znamenají velice perspektivní skupinu klientů, proto je studentským bankovním produktům věnována zvláštní pozornost. Studenti tak mají poměrně exkluzivní postavení při výběru svého bankovního účtu. Banky si vzájemně konkurují různými výhodami, bonusy a akcemi, aby přilákaly co nejvíce vysokoškolských studentů právě k nim.  Důvod je jednoduchý. Od vysokoškoláků se předpokládá, že po skončení vysoké školy se díky lepším možnostem uplatnění stanou klienty s nadprůměrnými příjmy. Účty pro studenty nabízí například Česka spořitelna, mBank, ČSOB, Komerční banka, Poštovní spořitelna nebo také Raiffeisenbank.

Mnohé však možná překvapí, že se banky specializují pouze na studentské běžné účty. Spořící studentské účty v jejich nabídce většinou nenaleznete. Není to ale zase tak nelogické. Studentské příjmy jsou většinou dost závislé na pomoci rodičů a menších přivýdělcích plynoucích z brigád. Nestává se tedy moc často, že by studenti disponovali značnými finančními prostředky, které by jim jen tak ležely na účtu. Banky proto k běžným účtům nabízejí spíše kontokorenty než spořící účty.

V čem jsou studentské účty tak výhodné?

Banky se snaží nalákat zejména na zvláštní prémie. ČSOB například nabízí jednorázové uhrazení ISIC průkazu, Komerční banka zase třeba proplacení Karty mládeže Euro<26. Mezi standardní parametry patří zřízení a vedení účtu zdarma. Oproti klasickým běžným účtům mají nižší poplatky za výběr z bankomatu. Nevýhodou je omezené internetové bankovnictví, které je však zdarma a k běžným transakcím je zcela dostačující.

Úročení je také velice příznivé, neboť se pohybuje kolem 1 – 2 %. Tak efektivní úročení jako spořící účty však neposkytuje. Má-li student přebytečné finance, měl by si raději zřídit ke studentskému běžnému účtu také účet spořící.

+