IBM

 

Akcie IBM na burze

Graf aktuálního kurzu a vývoje ceny v USD

Akcie IBM jsou součástí indexů S&P 500, S&P 100, Dow Jones Composite a dalších. IBM  akcie patrí so skupiny technologických akcií a podskupiny diverzifikovaných počítačových systémů. Největším vlastníkem akcií je Donofrio Nicholas M. s početm 172.071 akcií. Největším institucionálním vlastníkem akcií IBM je Capital Research and Management Company. Letošní rok by měl přinést akciím IBM růst 15.3%. Na následujícím grafu můžete vidět historický vývoj kurzu akcií IBM této společnosti, černé trojúhelníčky vyznačují v grafu split akcií. Split znamená tzv.štěpeníakcií, například 2:1 2-for-1 stock split znamená dvojnásobné množství akcií na poloviční kurz. Předpoklad totiž je, že o akcie s nízkým kurzem je větší zájem a mohou tak více růst. Split za několik let tak zdvojnásobí počet rostoucích akcií. Naopak split 1:2 znamená, že byly akcie přepočítány na dvojnásobné kurzy a poloviční množství kusů.

Profil společnosti IBM

International Business Machines Corporation (známá jako IBM nebo Big Blue – velká modrá) je nadnárodní společností z oblasti počítačové techniky a poradenství se sídlem v Armonk, New York USA. Společnost IBM má inženýry a konzultanty ve více než 170 zemích a IBM výzkum má 8 laboratoří po celém světě. IBM je také mezi Top 20 společnostmi prodávající polovodiče. Výnos firmy byl v roce 2006 91,4 miliard dolarů. V květnu 2007 IBM zveřejnila projekt s názvem Big Green, který zahrnuje přesměrování 1 miliardy dolarů ročně na pobočky firmy, aby byla zvýšena energetická účinnost. Nové IBM produkty a služby by měly snížit spotřebu energie a transformovat infrastrukturu technologie klientů na „zelená“ datová centra, s úsporou energie přibližně 42% na průměrné datové centrum. IBM prodává počítače, prodává počítačový hardware a software a nabízí také infrastrukturní služby, hostingové služby, poradenské služby v oblastech sahajících od střediskových počítačů až po nanotechnologie. IBM je známá jako největší světová počítačová společnost. S více než 350.000 zaměstnanci po celém světě je IBM největším zaměstnavatelem v oblasti informačních technologií na světě. IBM vlastní více patentů než jakákoli technologická firma se sídlem v USA.

 

Historie společnosti IBM

Tato společnost je jednou z mála společností z oblasti informačních technologií s historií sahající do 19.století. Společnost byla založena v roce 1889, nicméně první zmínka pochází již z roku 1888, kdy byl vymyšlen doktorem Alexandrem Deyem první telefonní záznamník a tento byznys se stal základním kamenem korporace, která vznikla v roce 1911 jako Computing Tabulating Recording Company. V průběhu dalších desítek let došlo k mnoha inovacíma změnám v závislosti na technologickém vývoji. K přejmenování společnosti na International Business Machines Corporation došlo 14.února 1924, poté se tento byznys rozšířil jak geograficky tak funkčně, včetně dokončení tří manufaktur v Evropě. V 50.letech IBM učinila mnoho klíčových technologických změn, v roce 1952 byl představen první velký počítač IBM 701 založen na elektronkách.