Google

¨

Akcie Google

Akcie Google se řadí do kategorie technologií a podskupiny poskytovatelů internetových služeb. Tříměsíční průměrný objem obchodů je 6.485.260. Akcie Google jsou součástí indexů NASDAQ Composite, S&P 500, Eco, Amex a dalších. Největší objem akcií Google vlastní Shriram Kavitark Ram a Kordestani Omid, největšími insitucionálními vlastníky akcií Google jsou FMR Corporation, Capital Research and Management a AXA. Dle analytiků Yahoo Finance je očekávaný růst Google pro tento rok 47.2%. Následující graf ukazuje vývoj ceny akcií Google za posledních pět let.

Google je americká společnost sídlící v Mountain View v Silicon Valley jižně od San Franciska v Kalifornii založená 4. 9. 1998 Sergeyem Brinem a Larrym Pagem. Areál této společnosti je výstižně přezdíván „Googleplex“. Název „Google“ vznikl ze slova „googol“, které označuje číslo skládající se z jedničky a sta nul (10100). Od roku 2006 má Google pobočku i u nás v České Republice. V tomtéž roce se stal nejcennější značkou světa s hodnotou přibližně 66,5 milionů dolarů, což znamená meziroční růst o 77%. Google v současnosti vlastní jeden z nejpoužívanějších internetových vyhledávačů. Tento vyhledávač najde všechno, od prostých webových stránek až po on-line prodej, obrázky a video. Většinu tohoto obsahu Google archivuje, jakožto téměř všechno. Vyhledávač pracuje na bázi algoritmu PageRank, navrženého zakladateli (Sergey Brin a Larry Page) v rámci jejich výzkumu na Stanfordově univerzitě. Jejich pokusný vyhledávač tehdy předčil všechny ostatní a to hlavně díky řazení výsledků podle PageRanku a kladení důrazu na vyhledávání frází (díky tomu se pak ve výsledcích neobjevovaly odkazy, kde se hledaný víceslovný dotaz vůbec nevyskytoval pohromadě).

Profil společnosti

Název společnosti Google vznikl ze slova Googol, což je matematický termín pro 1 následovanou 100 nul. Tento termín byl vytvořen Miltonem Sirottou, synovcem amerického matematika Edwarda Kasnera a byl zpopularizován v Kasnerově knize „Matematika a Představivost“. Posláním společnosti Google je shromažďovat světové informace a umístit je na internet, tak aby byly dostupné a využitelné. Google je znám jako nejlepší světový vyhledávač, jednoduše se ovládá, je rychlý a poskytuje relevantní výsledky hledání. Můžete najít informace v mnoha jazycích na mnoha mezinárodních doménách, kontrolovat zde aktuální ceny akcií, najít mapy a novinky. Je možné zde vyhledat telefonní čísla pro každé město v USA, hledat v miliónech obrázků. Google také poskytuje služby klientům, včetně poskytování reklamy. Příjem společnosti byl v roce2006 10,604 miliard dolarů. Společnost má 15.916 zaměstnanců. Frima Google je v čele tabulky top poskytovatelů internetových služeb dle tržní kapitalizace s hodnotou 172.22 miliard dolarů. Druhou top společností v této oblasti je firma Yahoo.

Historie společnosti

Společnost byla založena Larry Pagem Sergey Brinem v září 1998. Larry Page a Sergey Brin vystudovali obor počítačová věda a promovali na Standforské univerzitě v roce 1995. Jejich rozdílné přístupy a úhly pohledu mohly eventuálně vést k nalezení společné základny a jedinečného přístupu k jedné z největších výzev počítačové techniky té doby, čímž bylo odhalení relevantních informací z masivního množství dat. V lednu 1996 Larry Page a Sergey Brinzačali spolupracovat na projektu vyhledávače zvaného BackRub, který byl takto nazván podle jeho schopnosti analyzovat zpětné odkazy odkazující na danou stránku. O rok později, jejich jedinečný přístup k analýze odkazů znamenal stále rostoucí reputaci BackRub mezi těmi, kteří měli možnost jej vidět. Larry Page a Sergey Brin stále pracovali na zlepšování technologie během první poloviny roku 1998, koupili disky za velmi nízkou cenu a vybudovali si jejich vlastní počítačovou základnu přímo v Larryho pokoji, což se stalo prvním datovým centrem GoogluSergey připravil kancelář a domluvil schůzky se dvěmi potenciálními partnery, kteří by mohli mít zájem koupit licenci na vyhledávací technologii, která byla lepší než všechny dostupné technologie v té době. Navzdory horečce domén com, měli malý zájem vybudovat vlastní firmu. Mezi těmi, kterým zavolali byl jeden z jejich kamarádů a zakladatel firmy David Filo. Filo souhlasil, že jejich technologie je solidní, ale povzbudil je, aby založili vlastní společnost, řekl jim, že až bude technologie plně vyvinuta a dostupná, že se o tom pobaví znovu. Jiní neměli o Google zájem, protože to nebylo známé. Protože nebyli Larry Page a Sergey Brin schopni s jejich technologií zaujmout hlavní hráče  a představitele počítačových společností té doby, rozhodli se začít sami. Všechno co potřebovali bylo malé množství hotovosti, aby se mohli přemístit zLarryho pokoje a zaplatit dluhy na jejich účtech, které jim vznikly nákupem hard disků. Sepsali obchodní plán a začali hledat investora. Andy Bechtolsheim, jeden ze zakladatelů společnosti Sun Microsystems  měl možnost nahlédnout do jejich demo systému, ihned poznal, že Google má velký potenciál. Protože sám měl nedostatek času, jednoduše jim vypsal šek na 100.000 dolarů na jméno Google Inc. Nicméně společnost ještě nebyla založena, a tak nebylo možné šek vybrat. Sergey Brin našel podporu také u jeho rodiny, kamarádů a známých, nakonec získali celkovou investici ve výši téměř 1 milión dolarů. V září 1998 společnost Google Inc. zahájila provoz v Menlo Park v Kalifornii.