Facebook

Právě dostačující finanční zázemí (na rozdíl od ostatních sociálních sítí, které se vesměs potýkají s problémy ohledně financování) a prognóza, že by se roční příjem měl do roku 2015 vyšplhat na $1 miliardu, zřejmě vedly k tomu, že byla v roce 2006 odmítnuta nabídka společnosti Yahoo! na odkup FaceBooku za neuvěřitelných $1.6 miliardy.

Namísto toho dochází v této době k uzavření strategického kontraktu se společností Microsoft o pronájmu reklamních ploch, pravděpodobně jako reakce na smlouvu mezi MySpace a Google o poskytnutí vyhledávacích služeb (Google zaplatil $900 milionů, aby se mohl stát exklusivním vyhledávacím enginem na MySpace a rozšířil tak pole působnosti pro svoji službu AdSense) a dále ke spolupráci s firmou Apple, která začala prostřednictvím FaceBooku nabízet reklamní balíčky iTunes hudby zdarma. V září 2006 následně FaceBook ruší omezení na univerzitní emaily a za velké pozornosti především marketingových firem zpřístupňuje registrace komukoliv nad věkovou hranicí 13 let. Ještě do konce roku se počet jeho uživatelů zdvojnásobuje a překračuje hranici 12 milionů aktivních účtů, přičemž příjmy jsou touto dobou odhadovány na $1 milion týdně.

Co je Facebook?

FaceBook je rosáhlá, do více než 40 jazyků plně přeložená, webová sociální síť, jenž má za cíl „pomáhat spojit se a sdílet s lidmi ve vašem životě“.  Než se však dostal na své současné místo, čekala ho (navzdory jeho relativnímu „mládí“) poměrně dlouhá cesta.

Vysoká obliba mezi uživateli, dostatečné finanční zázemí (nejprve v roce 2004 $500,000 od Petera Theila, spoluzakladatele PayPal, následně v roce 2005 $13 milionů od Accel Partners a nakonec ještě v roce 2006 $27 milionů od Greylock Partners)a vzrůstající zájem firem a médií vytvořily FaceBooku silnou a stabilní pozici na trhu sociálních sítí, takže se stal se svým 7.6% podílem (duben 2006) na trhu 2. nejnavštěvovanější americkou sociální sítí za vedoucím hudebním serverem MySpace.com (76% trhu).