Alcatel

Profil firmy Alcatel Lucent

Tato firma vznikla fúzí firem Alcatel a Lucent Technologies. Počátek spolupráce sahá do roku 1986, kdy dceřiná firma Alcatelu CGE koupila evropskou telekomunikační divizi společnosti ITT. V současné době Alcatel Lucent nabízí komunikační řešení na klíč formou nejkomplexnějšího portfolia služeb. Firma Alcatel Lucent má sídlo ve Francii, celkem má pobočky ve 130 zemích světa a 79.000 zaměstnanců. Z hlediska prodeje je situace vyrovnána, třetinu tvoří Evropa, Severní Amerika a poslední třetinu zbytek světa (latinská Amerika, střední Východ, Afrika a Tichomoří).
Společnost Alcatel Lucent je dnes jednou z největších „továren na inovace“ v oboru telekomunikací. V roce 2005 investovala do výzkumu a vývoje 2,7 miliardy eur a vlastní 25 tisíc aktivních patentů, které zasahují prakticky do všech technologických oborů. Za většinou inovací stojí výzkumné kapacity zahrnující kromě jiného i světově proslulé laboratoře Bell Labs s množstvím špičkových inženýrů a vědců, kteří se zaměřují na multimédia, konvergentní služby a aplikace, novou architekturu a platformy pro přístup ke službám, pevné a bezdrátové sítě, širokopásmový přístup, paketové a optické sítě a přenos dat, síťovou bezpečnost, firemní komunikační služby a sítě. Mnoho z nich pracuje také v základním výzkumu nanotechnologií, algoritmů a počítačů.

Akcie firmy Alcatel Lucent

Současnou prezidentkou společnosti je Patricia Russo, která byla v čele Lucent od roku 2002. Akcie této společnosti jsou kotovány na Euronext Paris a New York Stock ExchangeAkcie Alcatel Lucent jsou součástí indexu CAC 40. Poslední dividendy byly vyplaceny v roce 2006 ve výši 0,16 EUR na akcii.