Kolísající trhy a globální nejistota nutí investory se poohlížet po více konzervativnějších instrumentech. Jedním z nich můžou být kvalitní defenzivní akciové tituly s vysokými dividendami. Uvádíme 10 nejlepších dividendových akcií.

1. GlaxoSmithKline

Společnost se zabývá výzkumem, vývojem, výrobou a prodejem léčivých přípravků a patří mezi přední světové inovátory v tomto oboru. Společnost vznikla v 19 století a postupnými fúzemi se vyvinula mezi globálního hráče, který operuje ve 114 zemích světa. Statistické údaje o této společnosti jsou ohromující: každou vteřinu je společností GlaxoSmithKline distribuováno na světě více než 35 vakcinačních dávek, každou minutu je předepsáno více než 1 100 lékařských receptů na jejich léky, každý den použije jejich zubní kartáček nebo pastu více než 200 miliónů lidí na světě.

 Dividendový výnos: 5,86 %

Tržní kapitalizace: 70,5 miliardy GBP

2. Eli Lilly

Globální farmaceutická korporace se zaměřuje na produkci léků na předpis, nabízí širokou řadu léčiv na neurologické choroby, cukrovku, rakovinu a další. Vyrábí léky i pro veterinární péči. Vedení společnosti nedávno oznámilo záměr expanze na čínském trhu s cílem stát se nejrychleji rostoucí farmaceutickou firmou v Číně do pěti let.

Dividendový výnos: 4,79 %

Tržní kapitalizace: 47,5 miliardy USD

3. Merck

Celosvětová farmaceutická a chemická společnost s ročním obratem 7,7 miliardy EUR. Historie společnosti sahá až do roku 1668. Nyní má společnost zastoupení v 61 zemích světa.

Dividendový výnos: 4,37 %

Tržní kapitalizace: 117 miliard USD

4. Pfizer

Celosvětová farmaceutická firma s ročními tržbami 70 miliard USD. Výrobky společnosti jsou dostupné ve více než 150 zemích světa a na většině trhů se Pfizer nachází mezi prvními pěti farmaceutickými společnostmi. Jen v roce 2001 společnost investovala 4,8 mld. USD do výzkumu a vývoje léků. Rozsáhlá produktová diverzifikace přináší firmě silné cash flow ., které by mohlo predikovat růst dividendového výnosu.

Dividendový výnos: 3,82 %

Tržní kapitalizace: 174 miliard USD

5. Johnson & Johnson

Světově největší a nejdiverzifikovanější farmaceutická a zdravotnická společnost byla založena v roce 1886.   Je rozdělena do tří divizí: farmacie, zdravotnické služby/diagnostika a spotřební segment. Za posledních 10 let akcie společnosti vykazovali kontinuálně lepší ROI  (3,6%) než index S&P 500 (2,9%).

Dividendový výnos: 3,52 %

Tržní kapitalizace: 178 miliard USD

6. Vodafone

Největší mobilní operátor na světě, byl založen v roce 1982, operuje ve více než 70 zemích světa a jejich služby využívá 371 miliónů zákazníků. Analytici dlouhodobě hodnotí společnost pozitivně, Vodafone je schopen generovat silné volné cash flow , které používá k navyšování dividend, akvizicím a reinvesticím.

Dividendový výnos: 3,38 %

Tržní kapitalizace: 84.5 miliardy GBP

 

7. ConocoPhillips

3. největší integrovaná energetická společnost v USA a 5. největší rafinerie na světě.

Dividendový výnos: 3,66 %

Tržní kapitalizace: 92 miliard USD

 

8. General Electric

Diverzifikovaná společnost rozdělená do 4 divizí: technologická infrastruktura, energetická infrastruktura, služby pro domácnosti a firmy a kapitálové služby. Společnost byla založena v roce 1876, moderní a světově uznávanou společností se stala pod vedením Jacka Welsche, jeden z nejobdivovanějších byznysmenů 20.století. V současné době je GE prakticky jedinou společností na světě, působící v oblasti špičkových technologií v energetice, dopravě, zdravotnictví, vodního hospodářství, bezpečnosti a finančních služeb

Dividendový výnos: 3,47 %

Tržní kapitalizace: 207,5 miliardy USD

 

9. ALLIANZ GROUP

Globální finanční skupina operující téměř v 80 zemích světa. Angažovanost v Řecku prokázala silné finanční zdraví celé skupiny postavené na diverzifikovaném portfoliu svých aktivit.

Dividendový výnos: 5,4%

Tržní kapitalizace: 62,7 miliardy USD

+